ЖАХЛИВИЙ СТАН ВОДОПРОВІДНИХ МЕРЕЖ ТА ОЧИСНИХ СПОРУД МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО МАСШТАБНОЇ ТЕХНОГЕННОЇ КАТАСТРОФИ У НЕДРИГАЙЛОВІ

Дата: 04.03.2021 11:47

З активізацією процесів децентралізації, територіальні громади стають більш спроможними і тепер громади дійсно починають планувати кроки в напрямку покращення якості комунальних послуг.

Для забезпечення потреб підприємств, установ, організацій та населення питною водою, здійснення відведення стічних вод та очистки стічних вод, Недригайлівською селищною територіальною громадою засноване комунальне підприємство «Недригайлівводосервіс».

До повного переліку видів діяльності підприємства входить:

- централізоване водопостачання;

- централізоване водовідведення;

- поводження з відходами;

- збирання, очищення та розподілення води;

- збирання і оброблення стічних вод;

- збирання та знищення інших відходів;

- водопровідні, каналізаційні роботи;

- переробка деревини;

- обробіток земельних ділянок населення;

- розпилювання та сушка деревини;

- ремонтно - будівельні роботи;

- виробництво будівельних, столярних виробів, вікон, дверей;

- автотранспортні послуги населенню, установам, підприємствам, організаціям;

- змішане сільське господарство;

- лісопильне та стругальне виробництво, проточування деревини;

- виробництво дерев'яних будівельних конструкцій, столярних виробів та інших виробів з деревини;

- розбирання та знесення будівель, земляні роботи;

- будівництво інших споруд;

- інші спеціалізовані будівельні роботи;

- столярні та теслярські роботи;

- покриття підлог та облицювання стін;

- малярні роботи та скління;

- посередництво в торгівлі деревиною та будівельними матеріалами;

- складське господарство;

- здавання в оренду власного нерухомого майна;

- оренда автомобілів;

- добування піску та гравію;

- підприємство має право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність згідно з діючим законодавством у обсязі своїх завдань і функцій.

Прибуток комунального підприємства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці (50% - абонентська плата, 10% - плата від вивозу сміття, 40% - надходження від інших видів діяльності).

Зараз у комунальному підприємстві працює 18 працівників та керівник. Є вакансія водія (категорія С) та слюсара-обхідника водопровідних мереж.

Фінансовий стан підприємства за 2 місяці 2021 року наступний: надійшло коштів - 273 тис. грн. (за аналогічний період 2020 року - 381 тис.грн.), витрачено – 405 тис.грн. (2020 рік - 413 тис. грн.), дофінансовано із селищного бюджету - 0 тис.грн. (2020 рік – 65 тис.грн).

Дуже важливим є те, що вода, якою забезпечується населення, відповідає всім Державним санітарним нормам і правилам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», що є дуже сильною стороною для Недригайлівщини, бо не кожна громада зараз може цим похвалитися.

Але поряд з тим, і перелік проблемних питань невичерпний.

Це такі, як слабкий тиск води, постійні пориви водопровідних мереж (особливо у районі Пісок, СХТ та селі Засулля), жахливий стан очисних споруд та каналізаційної системи, які давно вичерпали свій ресурс (капітальний ремонт мереж та споруд проводився близько 30 років тому), відсутність потрібної кількості автомобільної техніки та фінансова спроможність підприємства взагалі.

Такі роботи є дороговартісними, адже, якщо міняти прогнилі водопроводи, то потім обов’язково потрібно замощувати вулиці. А в нашому селищі є достатньо доріг без твердого покриття.

Звичайно, що це завдання не на один рік, але, якщо вчасно не розпочати роботи, то це може призвести до масштабної техногенної катастрофи.

Сьогодні для капітального ремонту, за попередніми підрахунками, потрібно:

- 13 млн грн – для реконструкції водогону;

- 9 млн грн – для реконструкції очисних споруд.

Для дрібного поточного ремонту у 2021 році необхідно близько 500-700 тис. грн. (усунення наслідків поривів).

«Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Не кожна громада зараз може цим похвалитися.

Недригайлівський селищний голова Костянтин ВОЛКОВ має чіткий план покращення надання комунальних послуг жителям громади, але ключову роль у всіх позитивних зрушеннях відіграють надходження до селищного бюджету.