Недригайлівська громада
Сумська область, Роменський район

До 130 - річчя від дня народження українського розвідника Івана ЛИТВИНЕНКА

Дата: 22.01.2021 14:35
Кількість переглядів: 1670

    До 130 - річчя від дня народження  українського військовика, полковника Армії УНР, уродженця с. Хоружівка Недригайлівська публічна бібліотека презентувала відеорозповідь «Постать у часі». Онлайн-заходи до ювілейної дати  відомого земляка відбулися в бібліотечних та освітніх закладах громади. Недригайлівський краєзнавчий музей розгорнув виставку «Легендарний полковник»  до 130-річчя Івана Литвиненка, а також підготував матеріали, що представляють його життєвий шлях та боротьбу за незалежність України, які були розміщені на сторінках соціальних мереж.

Іван Данилович Литвиненко – учасник Української революції та Двох світових воєн, полковник, дипломат, один із керівників розвідки Української Народної Республіки й Української повстанської армії, уродженець села Хоружівка Сумської області.

  Під час Першої світової війни Литвиненко – офіцер царської армії.

 З 1917 року – в Армії Української Народної Республіки, де отримав звання полковника.

  Військову службу в українській армії він починав у складі 147 пішої Воронізької дружини. Був переведений до 1 Українського вартового полку. Став командиром сотні, а пізніше командиром 3 куреня 1 Київського вартового полку.

 Далі він відомий як помічник командира, потім командир 1 Запорозького пішого полку ім. гетьмана П. Дорошенка. Командир 1 Запорозької дивізії.

Наступна сторінка війни за державність, в якій активну участь брав Іван Литвиненко, – Перший Зимовий похід Армії УНР по тилах більшовиків і денікінців, який став безпрецедентним в історії воєн за своїм характером і героїзмом. В цьому поході Іван Литвиненко був командиром Збірного Запорозького кінного полку ім. Богдана Хмельницького Запорозького корпусу Армії УНР.

   Займаючись розвідувальною діяльністю, Іван Данилович був постійним об'єктом уваги радянських спецслужб. У документі, складеному за агентурними і слідчими матеріалами 1939 року, у розділі “Українські терористичні організації в Польщі” він згадується серед десяти найбільш авторитетних та активних діячів екзильного уряду УНР.

    У вересні 1943 року Литвиненко ще з двома колишніми полковниками Армії УНР переходить до Української Повстанської Армії. Його організаторський хист і бойовий досвід стають у великій пригоді армії, яка повела боротьбу проти гітлерівської Німеччини і сталінського СРСР.

Він стояв практично біля витоків розвідки УПА як начальник відділу розвідки Крайового Військового Штабу УПА – Північ.

   Згодом стає інструктором старшинської школи УПА “Дружинники”, де на пропозицію командира УПА–Північ Дмитра Клячківського – “Клима Савура” полковник Литвиненко викладає курс “Бойова розвідка”, а також керує випуском старшин.

    Через прогресуючу недугу після особистої зустрічі з членом Центрального проводу ОУН Василем Куком – “Лемішем” та отриманих завдань Литвиненко звільняється з військової служби і переходить у підпілля.

Деякий час Литвиненко проживав нелегально у Львові, виконуючи різні доручення підпілля ОУН. Пізніше був виявлений і заарештований радянськими слідчими органами.

Розстріляли полковника в Лук’янівській в’язниці 17 лютого 1947 року.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь