Недригайлівська громада
Сумська область, Роменський район

Ядерний вибух: як підготуватися, щоб вижити та як діяти після?

Дата: 13.07.2023 14:41
Кількість переглядів: 699

Провідним інспектором Роменського районного сектору №2 філії ДУ «Центр пробаці» Арістарховою В.В. було проведено інструктаж із засудженими особами, що потрібно робити при радіаційній аварії.

Радіаційна аварія – це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, що спричинило вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі безпеки.

Також вона може супроводжуватися вибухами та пожежами. 

Основними наслідками таких аварій є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення. 

Через радіаційний вплив у людини можуть порушуватися життєві функції різних органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо), може розвиватися променева хвороба. 

Учасникам роз’яснено правила поводження при радіаційній аварії, як безпечно харчуватися та пити воду, а також йодопрофілактика – дозування йодиту калію.

Як підготуватися?

Знайдіть укриття поблизу свого дому, місця роботи, навчання тощо. Укриттям може бути як підвал, так і приміщення всередині будівлі з міцного матеріалу: цегла, цемент, земля краще зупиняють радіацію, ніж дерево, гіпсокартон чи тонкий листовий метал. 

У якості укриття всередині будівлі краще обирати туалет, ванну чи комору, що розташовані далі від зовнішніх стін та даху. Бо на зовнішні стіни та дах осідають радіоактивні матеріали. У багатоповерховій будівлі з цегли чи бетону найбільш безпечними є закриті приміщення на середніх поверхах.

Найнадійнішим укриттям є підвал. Підземні укриття можуть захистити не лише від радіації, а й від уламків та вибухової хвилі.

Підготуйте тривожну валізу. Бажано, аби їх було декілька у місцях, де ви перебуваєте найчастіше: вдома, на роботі. У них має бути змінний одяг, вода у закритих пляшках, герметично запаковані продукти тривалого зберігання. 

Що робити під час удару?

У випадку ядерного удару діяти треба швидко. У разі сповіщення про ядерну загрозу – негайно пройдіть у найближче укриття і візьміть з собою свою тривожну валізу. 

Якщо ви не у підземному укритті – не підходьте до вікон, будьте якомога далі від зовнішніх стін та даху. 

Якщо ви опинилися на вулиці під час вибуху потрібно негайно знайти укриття, або сховатись у заглибленні чи за будь-яким міцним об'єктом, що може захистити. Краще лягти обличчям донизу, закритися одягом, прикрити голову капюшоном або руками. 

Якщо під час вибуху ви перебуваєте у транспорті, необхідно зупинитись і пригнутися всередині автівки.

У безпечному положенні треба перебувати, поки не минуть дві ударні хвилі, які за звуком нагадуватимуть грім. Після цього у вас є 10 хвилин, щоб зайти в найближче укриття перед початком радіоактивних опадів. 

Що робити потім?

Як тільки ви опинилися в укритті, треба зняти брудний одяг та скласти його у поліетиленовий пакет. Якщо є змога – вимийте з милом відкриті ділянки тіла та волосся, якщо води немає – протріть вологими серветками чи вологою тканиною. Одягніть чистий одяг, без потреби не торкайтеся очей, носа та рота. Органи дихання треба закривати респіратором та НЕ ВМИКАТИ вентиляцію. Перебуваючи в укритті, можна їсти їжу та пити воду лише із герметичного пакування. 

 

 

Скільки перебувати в укритті?

Мінімум — 24 години. Чим довше ви будете залишатися в укритті, то меншу дозу радіації ви отримаєте. Але якщо ви перебуваєте в поганому укритті, а поряд є краще – перейдіть у нього щонайменше через годину після атаки. 

Рівень загрози ззовні також залежить від відстані до епіцентру вибуху, напряму вітру, потужності бомби. Якщо у вас є дозиметр, ви можете самостійно виміряти рівень радіації поза укриттям. Безпечним вважається показник до 30 мікрорентгенів на годину (0,3 мікрозиверта на годину). 

Як і коли можна виходити на вулицю?

Перш ніж вийти назовні, потрібно одягнути респіратор, рукавиці, дощовик, окуляри та бахіли, покласти речі у пакет. Для кращого захисту можна обмотати скотчем місця, які погано прилягають до тіла. 

Респіратор треба змінювати раз на три години, дощовик – раз на 8-10 годин. Знімати їх треба у безпечних приміщеннях, а краще – у підвалах. 

Якщо ви забруднили руки чи обличчя – протирайте їх паперовими серветками, змоченими у рідину для змивання лаку. Якщо починається дощ – негайно ховайтеся в укриття.Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь