Недригайлівська громада
Сумська область, Роменський район

Правові механізми відшкодування збитків аграріїв через воєнну агресію рф

Дата: 28.12.2023 11:18
Кількість переглядів: 93

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» визначено напрямки збитків, які підлягають відшкодуванню, а саме: економічні втрати підприємств, земельного фонду, акваторії тощо.

Збитки, які можуть бути завдані аграріям – це перш за все, збитки, які нанесені активам, що використовуються в сільському господарстві: сільськогосподарська техніка, зерносховища, тваринництво (поголів’я), багаторічні насадження, фактори виробництва, вироблена продукція.

Також завдана шкода передбачає розрахунок втраченої вигоди. До переліку втрат відносяться не лише прямі збитки (знищення або пошкодження майна та витрати для його відновлення), а й упущену вигоду (дохід, який особа могла б одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене).

Міністерство аграрної політики та продовольства України наказом
 від 28.06.2023 № 1328 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 липня 2023 р. № 1182/40328) затвердило Методику визначення шкоди та збитків, завданих особистим селянським господарствам та/або фермерським господарствам, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці, внаслідок збройної агресії Російської Федерації, відповідно до якої обласні військові адміністрації визначені відповідальними органами за визначення збитків, а органи місцевого самоврядування – уповноваженими органами.

Для організації роботи з оформлення відповідних документів Департаментом агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) направлені листи органам місцевого самоврядування (від 01.09.2023 № 01-14/1825, від 10.10.2023 № 01-14/2073,
 від 17.11.2023 № 01-14/2363).

Міністерство аграрної політики та продовольства України наказом
 від 18.05.2022 № 295 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 травня 2022 р. № 586/37922) затвердило
Методику визначення шкоди та збитків завданих земельному фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України наказом від 27.10.1997  № 171 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 травня 1998 р. № 285/2725) затвердило Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України наказом від 04.04.2022  № 167 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 квітня
 2022 р. № 406/37742) затвердило Методику визначення розміру шкоди завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану.

Наказом Міністерства економіки України, Фонду державного майна України від 18.10.2022 № 3904/1223 затверджено Методику визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.

У випадку фіксації збитків потрібно звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення, а саме: до представників Національної поліції України або Служби безпеки України (якщо це порушення законів та звичаїв війни – стаття 438 КК та частина 2
 статті 216 КПК).

Окрім цього необхідно звернутися до представників органів місцевого самоврядування задля огляду пошкодженого об’єкту і складання відповідного акту.

У випадку, якщо об’єкти пошкоджені внаслідок пожежі, необхідно звертатися до ДСНС. Фіксація шкоди, завданої землі, буде проводитись посадовими особами Держекоінспекції, а водного фонду – Держводагенства.

Також інформацію про завдані пошкодження через воєнну агресію рф зареєструвати на інтернет-порталах:

1) https://dokaz.gov.ua/ Портал створений за ініціативи Офісу Президента України, Мін’юсту, Офісу Генерального прокурора України, Мінцифри, Представництва Президента України в АР Крим та Київської школи економіки. Він призначений для документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Усі докази використовуватимуться для притягнення рф до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, Європейському суді з прав людини, спеціальному трибуналі після його створення;

2) https://warcrimes.gov.ua/ Портал створений Офісом Генерального прокурора для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні.

3) https://damagedagro.in.ua/ Електронна платформа для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору України. Мета платформи – фіксація та документування завданих збитків та шкоди для опрацювання органами державної влади та подальшого відшкодування і компенсацій.

Особливості щодо фіксації збитків та збору доказів:

1) докази щодо пошкодження об’єктів/майна підприємств.

Постановою Кабінету Міністрів України від  05.04.2022 № 423 «Про внесення змін до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва» затверджено зміни до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 257, а саме:  було передбачено, що обстеження пошкоджених чи зруйнованих будівель проводиться за рішенням власника об’єкта або уповноважених органів (органів місцевого самоврядування чи військових адміністрацій) шляхом залучення фахівців, що мають кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з обстеження у будівництві об’єктів, а також фахівців з кваліфікаційним рівнем «провідний» або «I категорія» за спеціалізацією «інженерно-будівельне проєктування у частині забезпечення механічного опору та стійкості»: інженерів-проєктувальників, інженерів-консультантів, будівельних експертів.

Окрім цього, важливо подбати про фіксацію злочину як кримінального правопорушення, з супровідними фото-, відео-доказами, показами свідків, оглядом місця події тощо;

2) докази щодо прямих збитків.

Необхідно зібрати всі документи, які підтверджують факт придбання втрачених внаслідок війни товарів, устаткування, обладнання та нерухомого майна. Потрібно також спрямувати зусилля на пошук/відновлення документів, які посвідчують право власності/користування щодо тих чи інших об’єктів тощо.

3) докази щодо упущеної вигоди.

Необхідно зібрати документи, які підтверджують для аграріїв майбутні доходи (доказами можуть бути договори на поставку товарів/послуг, наказ про оголошення простою під час воєнного стану, у зв’язку з чим договірні зобов’язання підприємства не могли бути виконані, докази про знищення/викрадення майна, якщо такий товар не був поставлений з цієї причини).

Задокументувати неодержання доходів через війну у формі упущеної вигоди підприємець може, провівши аудиторську перевірку та/чи експертну оцінку вартості компанії за період з 24 лютого 2022 року. У такий спосіб буде зафіксовано зниження чи відсутність доходів або вартості бізнесу з початком повномасштабного вторгнення рф.

Передбачається, що відшкодування завданих збитків відбуватиметься як через звернення до міжнародних інстанцій (спеціально створений трибунал, Міжнародний кримінальний суд в Гаазі, Європейський суд з прав людини тощо), так і через застосування внутрішніх програм та процедур. Тому для аграріїв важливо зафіксувати усі втрати, зібрати необхідні докази та бути готовими до проходження процедури компенсації у майбутньому, коли відповідні порядки будуть розроблені усіма відповідальними органами влади.Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь