Визначення розміру шкоди та збитків внаслідок збройної агресії російської федерації

Дата: 23.07.2024 08:58

Міністерство аграрної політики та продовольства України наказом
від 28.06.2023 № 1328 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 липня 2023 р. № 1182/40328) затвердило Методику визначення шкоди та збитків, завданих особистим селянським господарствам та/або фермерським господарствам, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці, внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі – Методика).

Відповідно до пункту 3 розділу II «Процедура оцінки шкоди та збитків, завданих особистим селянським господарствам та/або фермерським господарствам, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці, внаслідок збройної агресії Російської Федерації» Методики організаційні заходи щодо визначення втрат сільськогосподарських тварин та збитків, завданих сільськогосподарській техніці та обладнанню, внаслідок збройної агресії Російської Федерації, здійснюються виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності - військовими адміністраціями (далі - уповноважений орган) на підставі звернень особистих селянських господарств та/або фермерських господарств, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці.

Згідно з пунктом 4 розділу II Методики визначення розміру втрат сільськогосподарських тварин і збитків, завданих сільськогосподарській техніці та обладнанню, внаслідок збройної агресії Російської Федерації, здійснюється за рішенням уповноважених органів шляхом комісійного обстеження.

Інформаційною базою для визначення розміру шкоди та збитків, завданих особистим селянським господарствам та/або фермерським господарствам, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці, внаслідок збройної агресії Російської Федерації є відповідні акти комісійних обстежень (далі - акт комісійного обстеження) (пункт 2 розділу II Методики).

Відповідно до пункту 4 розділу II Методики акт комісійного обстеження складається у двох примірниках:

перший примірник надається власнику втрачених (скалічених, таких, що отримали тілесні ушкодження, загиблих) сільськогосподарських тварин та/або знищеної чи пошкодженої сільськогосподарської техніки та обладнання;

другий примірник залишається в уповноваженому органі, а його копія надсилається до відповідального органу (обласної військової адміністрації).

Звертаємо увагу, що при складанні актів необхідно забезпечити долучення до них відповідних документів з урахуванням вимог розділу ІІІ Методики, а саме:

1. у разі визначення розміру втрат сільськогосподарських тварин:

копії ветеринарно-санітарного паспорта пасіки (кількість бджолосімей, яка загинула та підтверджена останнім записом у додатку до ветеринарно-санітарного паспорта пасіки);

витягу з Єдиного державного реєстру тварин станом на дату завдання втрат (уповноважений орган для підтвердження загальної кількості втрачених сільськогосподарських тварин формує запит до Держпродспоживслужби (Адміністратора Єдиного державного реєстру тварин) щодо отримання інформації із Єдиного державного реєстру тварин про рух поголів’я по власнику тварин);

1. у разі визначення розміру збитків, завданих сільськогосподарській техніці та обладнанню:

копії технічного паспорта, інших документів з відомостями про їх технічні характеристики;

копії свідоцтва про реєстрацію машини та інших документів, які підтверджують право власності на сільськогосподарську техніку та обладнання (за наявності);

акти обстеження технічного стану (за наявності);

копії інших документів, що містять відомості про технічні характеристики, склад, необхідні витрати на відновлювальний ремонт або ліквідацію сільськогосподарської техніки та обладнання, та інші відомості стосовно зазначеної сільськогосподарської техніки та обладнання;

витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про настання події, що призвела до завдання збитків, внаслідок збройної агресії Російської Федерації (за наявності);

результати фото- та/або відеофіксації фактів знищення чи пошкодження сільськогосподарської техніки та обладнання (за наявності).

У розділі ІV «Розрахунок визначення розміру шкоди та збитків, завданих особистим селянським господарствам та/або фермерським господарствам, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці, зокрема збитків, завданих техніці та обладнанню, внаслідок збройної агресії Російської Федерації» для проведення розрахунків необхідно використати наступні дані/інформацію/відомості:

Вт - вартість техніки та обладнання на дату придбання;

Вм - хронологічний вік сільськогосподарської техніки та обладнання з дати придбання до дати заподіяння шкоди;

СС - нормативний строк експлуатації сільськогосподарської техніки та обладнання згідно з технічними документами.

Тому звертаємо увагу, що зазначені відомості повинні міститися в інших документах, які визначені підпунктом 2 пункту 4 розділу II Методики як такі, що обовʼязково долучаються до акту комісійного обстеження для визначення розміру шкоди та збитків, завданих особистим селянським господарствам та/або фермерським господарствам, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці, внаслідок знищення чи пошкодження сільськогосподарської техніки та обладнання для агропромислового комплексу (пункт 1 розділу ІV).

Наголошуємо на безумовне дотримання вимог Методики при складанні актів комісійного обстеження та зазначення в тексті акту всіх необхідних даних/відомостей для визначення розміру шкоди та збитків.

З нормативними документами, що регламентують процедури визначення збитків сільгосптоваровиробників за напрямами втрат можна ознайомитись на офіційному сайті Департаменту агропромисловго розвитку Сумської обласної державної адміністрації у розділі «Правові механізми визначення збитків аграріїв через воєнну агресію рф» (https://www.apk.sm.gov.ua/index.php/uk/pravovi-mekhanizmi-viznachennya-zbitkiv-agrarijiv-cherez-voennu-agresiyu-rf)